مدیریت و برنامه ريزي توسعه منطقه ای
جغرافیای کاربردی و کاربرد جغرافیا

بخش اول

یکی از آثار مهمی که در سال اخیر در زمینه‌ی اقتصاد سیاسی به زبان فارسی ترجمه شده است کتاب «تاریخچه‌ی نولیبرالیسم» اثر دیوید هاروی،جغرافی‌دان و پژوهشگر برجسته‌ است.  دیوید هاروی در سال 1935 در انگلستان به دنیا آمد. تا اواسط دهه‌ی 1960 وی عمدتاً تحت تاثیر جغرفیدانان کمی بود و از روش‌های کمَی استفاده می‌کرد و در دانش متعارف جغرافیا و نظریه‌پوزیتیویستی مشارکت داشت. وی در 1969 کتاب «تبیین در جغرافیا» را نوشت که به روش‌شناسی و فلسفه‌ی جغرافیا اختصاص داشت. با این حال،‌از این مقطع شاهد گردش وی به چپ و نیز گرایش‌های رادیکالی در مطالعات جغرافیایی بودیم. چنین است که هاروی به مباحثی نظیر بی‌عدالتی اجتماعی و سرشت نظام سرمایه‌داری پرداخت. ورود وی به دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور در گرایش وی به چپ موثر بود. در سال 1973، هاروی کتاب «عدالت اجتماعی و شهر» را نوشت این کتاب به‌شدت در میان گرایش‌های غیرمتعارف اقتصادسیاسی مورد توجه قرار گرفت. وی در ادامه در کتاب «محدودیت‌های سرمایه» تحلیل‌های جغرافیایی درباره‌ی نظام سرمایه‌داری را ادامه داد.

 

جهت دسترسی به متن کامل به ادامه مطلب بروید. ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه پنجم آذر 1389 توسط سجاد پورمحمد
 

دیوید هاروی متولد در گلینگهام کنت انگلستان، پرفسور ممتاز انسان شناسی در مرکز تحصیلی دانشگاه شهری نیویورک است. با راهنمایی یک نظریه پرداز اجتماعی در سطح بین المللی، وی دکترای خود در عرصه ی جغرافیا را از دانشگاه کمبریج در سال 1961 در یافت کرد.او در میان بالغ بر  20 نویسنده ی سطح عالی انسان شناسی، دارای نفوذ بسیار بالایی است. به علاوه او شناخته شده ترین جغرافی دان دانشگاهی در سطح جهان و نویسنده ی تعداد زیادی کتاب و مقاله است که در توسعه ی دانش جغرافیای مدرن به عنوان یک رشته، بسیار حائز اهمیت هستند. آثار او به گونه ی وسیعی با گستره ی اجتماعی و بحثهای سیاسی قرین شده است. اخیرا او با کمکی که به بر گرداندن کلاس اجتماعی و روشهای مارکسیستی به عنوان ابزار روشی مهم در نقد سرمایه داری جهانی، بخصوص در شکل نئو لیبرالی آن، داشته ، اعتبار یافته است.

جهت دسترسی به متن کامل به ادامه مطلب بروید. 

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه پنجم آذر 1389 توسط سجاد پورمحمد

نویسنده: دیوید هاروی

منبع:‌ خردنامه همشهری سال 85، شماره 3

تفاوت های جغرافیایی چه تاثیری بر توسعه اجتماعی-اقتصادی جوامع می گذارند؟ جغرافیای سیاسی جهان امروز را چگونه می توان ترسیم كرد؟ دیوید هاروی كه از مطرح ترین نظریه پردازان معاصر است، در آثار خود با رویكردی چندرشته ای به پدیده ها و دگرگونی های جامعه می پردازد. مطلب زیر، درآمدی است بر اندیشه های وی كه برخی از مهمترین جنبه های نظری آثار وی را مرور می كند.

دیوید هاروی یكی از مشهور ترین و بزرگ ترین جغرافی دانان معاصر در سطح جهان است كه فعالانه در مباحثات سیاسی و اجتماعی هم شركت می جوید.

وی در سال 1935 در انگلستان به دنیا آمد. نخستین كار جدی او پایان نامه دكترایش بود كه به شدت متاثر از سنت عقلانی - تاریخی بود كه در آن سال ها بر دانشگاه كمبریج حاكم بود.

در دهه 60 او به انجام مطالعاتی در زمینه علوم اجتماعی به منظور به كارگیری روش های كمی و بهره جویی از تئوری پوزیتیویستی پرداخت كه حاصل آن را در تبیین در جغرافیا (1969) می بینیم كه نقطه عطفی در زمینه متدولوژی و فلسفه جغرافیا محسوب می شود و از آن به عنوان اولین اثر علمی در زمینه جغرافیای نوین یاد می كنند.

 

 

جهت دسترسی به متن کامل به ادامه مطلب بروید. 

 ادامه مطلب...
ارسال در تاريخ جمعه پنجم آذر 1389 توسط سجاد پورمحمد
ارسال در تاريخ جمعه بیست و هشتم آبان 1389 توسط سجاد پورمحمد

اسلایدر

دانلود فیلم

>